HOME / Wiadomości / Brexit / Wzrosną koszty roamingu po Brexicie!

Wzrosną koszty roamingu po Brexicie!

Wzrosną koszty roamingu po Brexicie!


Wzrosną koszty roamingu po Brexicie!

Eksperci ostrzegają, że w przypadku Brexitu użytkownicy zagranicznych sieci zapłacą więcej za połączenia z UK.

Według oficjalnej analizy, do której dotarły media, europejskie limity na roaming nie będą obowiązywać w Wielkiej Brytanii. Podróżujący na Wyspy turyści zapłacą więc za połączenia więcej niż w krajach Unii. Z tym samym problemem zmierzą się brytyjscy turyści wyjeżdżający do krajów Unii Europejskiej.

Koszty roamingu operatorów wzrosną, ponieważ po rozpoczęciu procedury wyjścia z UE w Wielkiej Brytanii przestaną obowiązywać wszelkie porozumienia, które ograniczają koszty połączeń na terenie Unii.

Jedyną szansą na brak zmiany w kosztach jest wynegocjowanie nowej umowy między Zjednoczonym Królestwem a Unią.

Przypomnijmy, że Komisja Europejska ogłosiła, że od czerwca tego roku wszyscy obywatele Unii będą płacić za połączenia i wiadomości na terenie Wspólnoty dokładnie tyle samo co we własnym kraju. Jeśli rząd Theresy May nie wynegocjuje własnej umowy w tej kwestii, mieszkańcy UK nie zostaną objęci nowymi zasadami.

Pigułka wiedzy…

  • Roaming międzynarodowy (International roaming) – mechanizm używany w sytuacji, gdy Abonent znajduje się w innym kraju, niż ten w którym istnieje sieć komórkowa jego operatora.
  • Roaming regionalny lub krajowy (National roaming) – w niektórych sytuacjach stosowany jest mechanizm roamingu pomiędzy sieciami operatorów posiadających sieci w tym samym kraju. Tego typu roaming jest zazwyczaj zabraniany przez lokalnych regulatorów rynku telekomunikacyjnego (którzy chcą w ten sposób wymusić szybszy rozwój sieci komórkowych w danym kraju i zapobiec zmowie kartelowej operatorów). Dopuszcza się do niego, tylko w niektórych przypadkach (zazwyczaj na okres przejściowy) gdy nowemu operatorowi byłoby trudno wejść bez tego rodzaju pomocy na zdominowany przez dotychczasowych graczy rynek. Np. w Wielkiej Brytanii taka możliwość była częścią licencji dla telefonii trzeciej generacji (UMTS). Operator Three, firmy Hutchinson, będący właścicielem sieci 3G (która z racji koniecznych do poniesienia kosztów nie pokrywa całego kraju), miał prawo do podpisania umowy roamingowej z operatorem O2 (sieć GSM) na mocy której abonenci tego pierwszego operatora, mogą automatycznie korzystać z sieci drugiego, wszędzie tam gdzie ich macierzysta sieć nie ma pokrycia. Podobne relacje wiążą w Polsce operatora sieci Play z Polkomtelem, operatorem sieci Plus oraz Centertelem, operatorem sieci Orange.

Umowy roamingowe

Aby mechanizm roamingu mógł być wykorzystany pomiędzy dwoma operatorami, musi być podpisana umowa roamingowa (Roaming agreement). Ujęte są w niej aspekty techniczne i finansowe. Zwykle zawieranych jest wiele osobnych umów dla różnych technologii. Na przykład:

  • Umowa roamingowa związana ze świadczeniem usług GSM
  • Umowa roamingowa związana ze świadczeniem usług GPRS
  • Umowa roamingowa związana z technologią CAMEL (dzięki niej, z roamingu mogą korzystać użytkownicy telefonów w systemie sprzedaży przedpłaconej).

Kiedy abonent znajdzie się poza zasięgiem swojej macierzystej sieci, jego telefon komórkowy będzie mógł zalogować się do sieci innego operatora (o ile istnieje odpowiednia umowa roamingowa, a możliwość roamingu jest częścią subskrypcji zaoferowanej mu przez jego operatora).

(ol)

| Goniec.com

| Wikipedia

Wzrosną koszty roamingu po Brexicie?




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

List otwarty brytyjskiej premier do obywateli Unii Europejskiej

List otwarty brytyjskiej premier do obywateli Unii Europejskiej

Na brytyjskiej stronie rządowej opublikowano polską wersję listu skierowanego do unijnych emigrantów mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × four =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.