HOME / PORADNIKI / NAUKA I EDUKACJA / Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Dzisiaj lista kilku sposobów i pomysłów na szybsze zapamiętywanie angielskich słówek. Dzięki nim łatwiej opanujesz słówka i zwroty i szybciej poznasz język.


Jak szybko uczyć się angielskich słówek?

Dzisiaj lista kilku sposobów i pomysłów na szybsze zapamiętywanie angielskich słówek. Dzięki nim łatwiej opanujesz słówka i zwroty i szybciej poznasz język.

Niestety nie jestem poliglotą ale po kilkunastu latach nauki różnych języków obcych udało mi się wypracować dosyć skuteczny sposób na zapamiętywanie nowych słówek. Chciałbym się z nim z Tobą podzielić. Oczywiście każdy uczy się nieco inaczej i to co działa w moim przypadku niekoniecznie zadziała w Twoim. Dlatego ważne jest abyś eksperymentował/a i znalazł/a najbardziej skuteczny styl nauki. Oto lista 7 punktów, które mogą Ci pomóc.

Ucząc się angielskich słówek miej świadomość, że ten proces nie wystarczy aby płynnie mówić po angielsku. Żadna metoda nauki nie zastąpi aktywnej komunikacji z żywym człowiekiem nie ograniczaj się więc do wyłącznie do wkuwania słówek. Korzystaj z innych metod nauki i jak najczęściej rozmawiaj po angielsku z kolegami z pracy, przyjaciółmi, sąsiadami, etc. Jeżeli dopiero myślisz o wyjeździe do UK, znajdź partnera do rozmowy. Te strony Ci w tym pomogą: Italki, Mixxer czy Conversation Exchange.

 

#1: Ucz się w kontekście

Nauka przypadkowych słówek jest trudna ponieważ aby coś na trwale znalazło się pamięci musi stanowić dla naszego mózgu pewną logiczna całość. Staraj się więc dzielić słownictwo w oparciu o jakieś kryteria aby wprowadzić ład i porządek do zapamiętywanego materiału. Dobrym pomysłem jest korzystanie z książki czy podręcznika i zapamiętanie wszystkich słówek i zwrotów z „przerabianego” materiału. Innym sposobem jest uczenie się słownictwa przydatnego w określonej sytuacji, np. wizycie w banku, rozmowie w sprawie pracy, rozmowie o rodzinie, itp.

#2: Ucz się popularnych słówek i zwrotów

Twoim celem jest poznanie języka obcego a nie nauka słówek! Osiągniesz ten cel wcześniej, jeśli w pierwszej kolejności nauczysz się popularnego słownictwa. Język angielski zawiera ponad milion słów ale okazuje się, że ludzie w mowie potocznej używają zaledwie kilku tysięcy. Ucząc się skup się na najbardziej popularnych słowach i zwrotach, ułatwi to i przyspieszy komunikację.

Listy z najbardziej popularnymi angielskimi słowami odnajdziesz na: Most common words in English, The 500 Most Commonly Used Words in the English i 6,000 most frequently used English words. Istnieje kilka aplikacji w oparciu właśnie o popularne słowa, np. English Words prezentuje 2801 najbardziej popularnych słów, których znajomość pozwoli na opanowanie 90% języka angielskiego. Ucząc się popularnych słówek nie zapominaj o punkcie 1 i wprowadzaj do materiału jakiś porządek, np. opanuj na początku same czasowniki albo podziel rzeczowniki na różne klasy.

#3: Zdania lepsze niż słówka

Lepiej zapamiętywać całe zdania a nie pojedyncze słowa. Pamiętając całe zdania możemy łatwiej zastosować je w codziennej komunikacji. Są to jak gdyby gotowe do użycia, zbudowane i czekające na użycie części języka.

Oczywiście słówka są również ważne ponieważ pomogą nam w modyfikacji poznanych wcześniej zdań. Pamiętając zdanie „W sobotę rano idę pograć w golfa” i znając nazwy pozostałych dni tygodnia lub nazwy innych sportów, możemy łatwo zbudować różne zdania (W środę rano idę pograć w piłkę).

#4: Korzystaj z programów i aplikacji stosujących spaced repetition

Bardzo ważny punkt! Chodzi o programy i aplikacje, które przyspieszają proces uczenia się poprzez wyświetlanie częściej słówek, których nie zapamiętaliśmy i rzadsze wyświetlanie słów, które już pamiętamy. Stosując takie programy nie marnujemy czasu na zapamiętywanie słówek, które już znamy i skupiamy się na nauce tych, których jeszcze nie pamiętamy. Moim ulubionym programem tego typu jest Anki ale część osób preferuje Memrise lub polskie Supermemo.

#5: Używaj multimediów

Bardzo ważnym elementem, przyspieszającym naukę są różnego rodzaju multimedia: dźwięki, filmy, różne kolory, obrazki i ilustracje. Wszystko co bardziej nas interesuje, łatwiej zapamiętać. Jeżeli sam przygotowujesz fiszki lub inne materiały do nauki, spróbuj wzbogacić multimediami. Angielski nie jest językiem fonicznym i związek między słowem pisanym a mówionym jest dosyć luźny dlatego zawsze warto dołączać dźwięki. Słuchając dźwięków szybciej zapamiętujemy słówko i będziemy wiedzieć jak je wymówić.

Skąd brać dźwięki do materiałów, których się uczymy? Jest kilka różnych metod, jeżeli stosujecie Anki to obejrzyjcie ten krótki filmik, w którym mówię o kilku:

 

#6: Systematyczność to podstawa

Niestety nie ma efektywnej nauki języków obcych bez pewnej systematyczności. Lepiej poświęcić na naukę 10 minut dziennie i uczyć się codziennie niż jedną godzinę raz w tygodniu. Zauważyłem też u siebie, że bycie zbyt ambitnym przeszkadza w wyrobieniu sobie nawyku systematycznej nauki. Jeżeli jesteś super ambitny i chcesz zapamiętać codziennie 20-30 nowych słów, to jest spora szansa, że twoja nauka potrwa zaledwie kilka dni i szybko znajdziesz bardziej pasjonujące zajęcie niż wkuwanie słówek 🙂 Zmniejsz liczbę słówek do 5 dziennie, nauka będzie znacznie łatwiejsza i sprawi większą przyjemność. Zapamiętanie zaledwie 5 słówek dziennie wydaje się niewielką ilością ale po dwóch latach poznamy w ten sposób ponad 3.5 tysiąca słów czyli niemal 100% używanego języka.

#7: Ucz się wieczorem, pij dużo wody i … biegaj 🙂

Nie wiem czy to prawda ale z kilku źródeł słyszałem o innych, mniej konwencjonalnych pomysłach, które pomagają podobno w szybszym zapamiętywaniu. Nauka tuż przed snem jest ponoć dosyć skuteczna, ponieważ mózg w czasie nocy wypoczywa i łatwiej „wchłania” nowe informacje. Podobnie z byciem odpowiednio „nawodnionym” :), zdaniem części naukowców picie dużej ilości wody pomaga w szybszym zapamiętywaniu. Ostatnio czytałem też, że regularne bieganie na świeżym powietrzu może również pomóc, prawdopodobnie chodzi o lepsze ukrwienie i dotlenienie mózgu. Może warto połączyć te wszystkie trzy pomysły w jeden czyli biegać przed snem ucząc się jednocześnie i spożywając duże ilości wody. Warto spróbować!

To wszystko tym razem, jak wspomniałem są to metody, z których sam korzystałem i które się sprawdzają. Bardzo interesuje mnie, jak Ty zapamiętujesz nowe słówka i czy w ogóle poświęcasz na to swój wolny czas. Daj mi znać o tym w komentarzu poniżej. Dzięki z góry!

https://www.smartpolak.co.uk/

 




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen + three =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.