HOME / PORADNIKI / Ciąża w UK – krok po kroku

Ciąża w UK – krok po kroku

Ciąża w UK – krok po kroku


Ciąża w UK – krok po kroku.

W Wielkiej Brytanii opieka nad przyszłą mamą rozpoczyna się wraz z pierwszą wizytą u lekarza rodzinnego (General Practicioner). Kiedy więc oswoisz się z radosną nowiną, a cała rodzina zdąży złożyć Ci gratulacje przychodzi czas na rozmowę z lekarzem. GP przeprowadzi z Tobą ogólny wywiad, jeżeli nie jesteś pewna swego stanu, zaleci zrobienie testu ciążowego, a następnie zapisze na wizyty do położnych bo to właśnie one zadbają o Ciebie oraz dziecko podczas całego okresu ciąży. W trakcie pierwszej wizyty lekarz powinien udzielić Ci podstawowych informacji na temat diety, zdrowego trybu życia oraz opieki prenatalnej, i wytłumaczyć dlaczego w okresie ciąży tak ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego oraz suplementów witaminy D.

Pierwsza wizyta u położnej zazwyczaj umawiana jest między 12, a 14 tygodniem ciąży.
Podczas pierwszej wizyty położna zada Ci kilka pytań, dotyczących przebytych chorób oraz stylu życia jakie prowadzisz. Przeprowadzi rownież kilka ogólnych badań, m.in pomiar masy ciała, wzrostu, ciśnienia krwi, moczu –m.in. na obecność białka. Badania te mają na celu wykrycie wczesnych objawów chorób powiązanych z ciążą np. ilość białka w moczu dobowym ciężarnej ponad 1‰ przemawia za stanem przedrzucawkowym). Usłyszysz również bicie serduszka swojego dziecka oraz dostaniesz skierowanie na USG i badanie krwi.

Pierwsza wizyta to także czas kiedy położna odpowiada na wszystkie nurtujące Cię pytania. Powinnaś otrzymać formę do „Maternity Exemption Certificate” – uprawniającą Cię do darmowej opieki dentystycznej i darmowych leków. Upomnij się także o książkę-broszurę informacyjną „NHS Pregnancy Book”, w której znajdziesz informacje na temat ciąży, porodu, opieki poporodowej a także informacje o zasiłkach, organizacjach i instytucjach pomagających kobietom w ciąży (możesz ją również pobrać ze strony – www.dh.gov.uk).

Między 10- 14 tygodniem ciąży zostanie przeprowadzone pierwsze USG.
Podczas pierwszego USG lekarz ustali wiek ciąży, sprawdzi ile jest zarodków, oceni czynność serca oraz czy widoczny jest zarys głowy, tułowia i kończyn dziecka. Stwierdzi również, czy przezierność karkowa jest w normie i czy widać kość nosową.

16 tydzień ciąży to czas na kolejną wizytę u położnej.
Poza rutynowym badaniem moczu, ciśnienia krwi a także osłuchania bicia serca dziecka, powinnaś otrzymać informacje o wynikach wszystkich badan. Jeśli okaże sie ze masz ujemna grupę krwi, dostaniesz ulotkę informacyjna na temat „konfliktu krwi”. Prawdopodobnie zostaniesz umówiona na zastrzyki Anti-D.

Między 20-23 tygodniem ciąży zostanie przeprowadzone drugie badanie USG.
Lekarz przeprowadzi pomiary dziecka, a także sprawdzi „kondycję” łożyska. Jeśli będziesz chciała i dziecko będzie odpowiednio ułożone, lekarz zdradzi Ci płeć.

Od 20 tygodnia ciąży połoScheżna zacznie także pomiary Twojego rosnącego brzucha (od kości łonowej do góry brzucha). Wynik, mierzony w centymetrach powinien być równy ilości tygodni ciąży. W przypadku niezgodności zostaniesz skierowana na dodatkowe USG. 

25, 31, 38, 40 tydzień ciąży.
Badanie moczu, pomiar brzucha i ciśnienia krwi.

W 28 i 34 tygodniu ciąży.
Dostaniesz kolejne skierowania na badania krwi a także zastrzyki na przeciwciała (przy konfliktowej grupie krwi).

36 tydzień ciąży. Badanie moczu, pomiar brzucha i ciśnienia krwi.
Położna sprawdzi także czy dziecko ułożone jest główką w dół, jeśli nie to zapewne przedyskutuje z Tobą opcje odwrócenia dziecka. 

41 tydzień ciąży.
Położna ponownie Cie przebada oraz omówi z Tobą opcje wywołania porodu.

Ile razy spotkam się z położną?
Liczba wizyt z położną różni się w zależności od regionu w jakim mieszkasz. National Institute of Clinical Excellence (NICE) zaleca 10 spotkań dla prawidłowo przebiegających ciąż pierworódek, oraz 7 spotkań dla rodzących po raz kolejny.

Do wizyty kilka tygodni, a ja mam problem – co robić?
Jeśli masz wątpliwości, czy wszystko przebiega tak jak trzeba, nie czekaj do następnego spotkania z położna. Zadzwoń do przychodni i przyśpiesz wizytę. W wielu regionach, położne prowadzą również infolinie, gdzie każda z przyszłych mam może zadzwonić w celu zasięgnięcia porady.

Ciąża o podwyższonym ryzyku.
W przypadku, gdy zaczynają się problemy z Twoją ciążą, położna przekieruje Cię do położnika, który często jest również ginekologiem (z ang. obstetrician). To właśnie on przez resztę ciąży będzie czuwał nad Tobą i Twoim dzieckiem.

Chcesz o coś zapytać, lub dodać coś od siebie? Zajrzyj na nasze forum dyskusyjne.
www.Dzieciak.co.uk

 

www.Dzieciak.co.uk

 

 




więcej o Fundacja Lighthouse

Fundacja Lighthouse Charity. Naszą misją jest pomagać w integracji wszystkim osobom z Europy Wschodniej mieszkającym w Zjednoczonym Królestwie, dbając jednocześnie o zachowanie ich tożsamości narodowej i kulturowej. Masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić - skontaktuj się z nami!

Sprawdź

20 porad, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

22 porady, jak uzyskać tańsze ubezpieczenie samochodu

Kompleksowy przewodnik dla Polonii w Wielkiej Brytanii, łączący formalne informacje o ubezpieczeniu samochodowym z przyjaznymi wskazówkami, które pomogą Ci znaleźć optymalną ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 9 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.