HOME / NAUKA I TECHNIKA / Zdalnie sterowane chrząszcze

Zdalnie sterowane chrząszcze

zdalnie sterowane chrząszcze


Zdalnie sterowane chrząszcze

Okablowanie chrząszczy i monitorowanie ich lotu przez radioodbiorniki jest doskonałą metodą na poznanie budowy mięśni tych stworzeń. Projekt cyber-chrząszczy został właśnie rozpoczęty przez inżynierów z Berkeley oraz Uniwersytetu Technicznego w Singapurze.

Umieszczając na grzbietach chrząszczy specjalne plecaki monitorujące pracę układu nerwowego owada naukowcom udało się ustalić, że mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe składanie się skrzydeł owada są również tymi, które odpowiadają za precyzyjne sterowanie i wykonywanie obrotów.

Wyniki badań prezentują potencjał czujników bezprzewodowych w badaniach biologicznych. Badania w tej dziedzinie mogą również przyczynić się do zastosowań takich narzędzi do pomocy przy wykonywaniu operacji ratowniczych na obszarach zbyt niebezpiecznych dla ludzi.

„To pokazuje jak małe urządzenia elektroniczne mogą pomóc odpowiedzieć na podstawowe pytania, ciekawe dla szerszej społeczności naukowej „, powiedział Michel Maharbiz, adiunkt w Zakładzie Elektrotechniki i Informatyki UC Berkeley.

 

zdalnie sterowane chrząszcze
fot. ciekawe.org

 

„Biolodzy próbując rejestrować i analizować latające owady zwykle muszą robić to mając owada na uwięzi. To jednak jasne, że związanie ingeruje w naturalnych ruch owada. Nasz bezprzewodowy system pozwala nagrywać ruchy wykonywane w naturalnym, swobodnym locie”.

Naukowców w szczególności interesowała trudna do wyjaśnienia rola mięśnia pełniącego funkcję steru. Jak się okazało za te istotną funkcję odpowiedzialny był tzw. mięsień Kleopatry. Od początku XIX wieku sądzono, że jest on odpowiedzialny wyłącznie za składanie skrzydeł. Teraz okazało się, że pełni kluczową rolę podczas lotu owada.

Eksperymenty przeprowadzono z udziałem olbrzymich żuków kwiatowych (Mecynorrhina torquata). Mających średnio po 6 centymetrów długości i ważą tyle co moneta ok. 8 gramów. Plecak na grzbiecie chrząszcza wazy od 1 do 1,5 gramów i zasilany jest przy pomocy 3,9 V baterii, łącząc elektrody z mięśniami molu owada.

Pobudzając mięsień naukowcom udało się zdalnie sterować owadem podczas lotu! Zdalnie sterowane chrząszcze

„Nasze odkrycie to wielkie osiągniecie współpracy pomiędzy inżynierią i nauką”, powiedział Maharbiz.

Poniżej możecie zobaczyć wideo z przebiegu eksperymentu.

 

 

O autorze

#ciekawe.org To strona internetowa poświęcona wszystkiemu, co ciekawe w dosłowym tego słowa znaczeniu. W prosty i łatwy sposób autorzy przedstawiają tematy i zagadnienia, o których nigdy nie słyszeliśmy lub nie zdawaliśmy sobie sprawy. Artykuły pozwolą nam się dowiedzieć o wielu interesujących tematach na świecie.  Polecamy też na facebooku.

 




więcej o southampton.pl U

Serwis Polonijny w UK Piszemy, tworzymy i staramy się dostarczać ciekawe informacje z życia Polonii w wielkiej Brytanii. Chcesz podzielić się z nami ciekawym tematem? Widziałeś coś, czego inni nie zauważyli? Dotarły do Ciebie interesujące informacje? Podziel się z nami swoją wiedzą! Napisz do nas. Skorzystaj z formularza TUTAJ

Sprawdź

Giff Gaff Oferta

Giff Gaff NAJLEPSZA OFERTA SIECI KOMÓRKOWYCH

SPRAWDŹ plany minutowe i przekonaj się sam/sama jak można płacić o połowę mniej pieniędzy każdego miesiąca. ZASIĘG znakomity, NISKIE CENY i żadnych "gwiazdek" :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 4 =

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.